Okul günlerimiz, gençlik yıllarındaki anılarımız ...

Merhaba, yazılarımı paylaşabilirsiniz, sonuçta paylaşmak için yazıldılar... Ancak lütfen emeğe saygı gösterin, isimsiz kullanılmalarına müsade etmeyin.

İlginize teşekkür ederim.


Sonbahar ... bir başka güzel - Kasım 2011

Sizce de öyle değil mi? Sonbahar, yeşiliyle, sarısıyla, serinliğiyle, meyvasıyla, duygularıyla, dostlarıyla ..... bir başka güzel!


Geçtiğimiz günlerdeki puslu, kasvetli hava biraz ara veriyor; kış güneşi sevimli yüzünü gösteriyor. Biz de bunu fırsat biliyoruz; Kasım'ın sonlarına doğru bir pazartesi günü, doğanın kucağına koşuyoruz.

Bu sefer, Bağlı köyünü ziyaret edeceğiz. Muhtar Kemal Taşpınar, bizi bekliyor. Bağlı köyü, oldukça yükseklerde. Uludağ yolundan oteller bölgesine giderken, Milli Park bilet gişelerine gelmeden sağa bir yol ayrılıyor. O yol, Keles'e doğru iniyor. Bağlı köyü, 8ci kilometrede.


Pırıl pırıl bir havada yola çıkıyoruz. Birkaç adımda bir durup, doğayı görüntülüyoruz. Yeşilin her tonu bize olağanüstü bir tablo sunuyor.


Yalnız yeşilin mi? Sarının, turuncunun, kırmızının da yüzlerce tonu var. En güzeli de hepsinin bir arada olduğu zamanlar!


Sarı yapraklar, tek başınlarına da çok güzel. İnsanı, kendinden alıp, uzaklara götürüyor. Ah, şimdi şair olmak vardı!


Bir tepede, keçi sürüsü, keyifle otluyor. Bizi görünce ilerlemeye başlıyorlar. Çoban Erol bizi uyarıyor: "Beyim, siz yürürseniz, onlar da yürürler. Siz durunca, onlar da dururlar".

Erol çobana soruyoruz: " Hiç yavru keçi görmüyoruz. Onlar neredeler?". Aldığımız yanıt çok net: "Henüz annelerinin karnındalar".


Sonbahar demek, yaprak dökümü demek. Yapraklar, çoktan yerlerde doğal bir halı oluşturmuş. Bir ağacın altında, sarı yapraklar, yeşilleriyle kucaklaşmış.


Bu manzara karşısında Yves Montand ile ölümsüzleşen "Ölü yapraklar" (Les feuilles mortes) ezgisini duyar gibi oluyoruz. Ortalarına dalıp, yaprakların hışırtıları arasında dakikalarca yürüyoruz.


Şehirden ayrılırken, ısı 7 derece civarındaydı. Yükseldikçe, 2 dereceye kadar düşüyor. Geçtiğimiz günlerde yağan karların izleri gölgelerde duruyor.


Ortak yaşam (co-existance) buna denir herhalde. Doğanın bir uyumu. Sarmaşık mı, ağacı kucaklamış, ağaç mı sarmaşığı çağırmış, bilemiyoruz. Her ikisi de çok sağlıklı.


Çamlar da yapraklarını (iğnelerini) döküyor, onları yeniliyorlar. Bu oluşum, ilginç bir görüntü sergiliyor; sanki çamlara "röfle" (reflet) yapılmış.


Zaman zaman, ağaçların arasında boşluklar beliriyor. İşte o zaman, derin bir sonsuzluk, bakışlarımızı alıp, çok uzaklara götürüyor.


Sarıdan, yeşilden, kırmızdan söz ettik; başka renkler yok mu? İşte bir "beyaz" rapsodi! Hafif esen rüzgarda, sanki başlarını eğip, bizi selamlıyorlar.


Sonunda, Bağlı köyüne geliyoruz. Muhtar Kemal Taşpınar ile kucaklaşıyoruz. Hasret gideriyoruz. Söz verdiği halde, bu dönemde işleri çok yoğun olduğu için, bir türlü şehire inemiyor.


Hemen, bizi evine davet ediyor. Nezaketle kabul etmiyoruz. Bizimle konuşurken, işlerini aksatmasını istemiyoruz.


Bahçede muşmula (döngel) ağacı var. Kimse, meyvalarını toplamamış. Önce görüntülüyoruz; sonra olmuşlarından birkaç tanesinin tadına bakıyoruz.


Kemal muhtar, bugünlerde büyük bir projeyi gerçekleştirmeye çalışıyor. Artık organik çilek üretimi yapacak. İl Tarım Müdürlüğünden, hem kredi, hem teknik destek, hem de malzemeye yardımı almış. 9 dönümlük bir araziye, örtüler serilmiş. Ailenin bayanları (kendi eşi de dahil), örtülerdeki deliklere, hassas bir şekilde, İl Tarım Müdürlüğü'nce verilen çilek fidelerini ekiyor. Bir yanda da, gelen mühendisler, sulama sisteminin montajını tamamlıyorlar. Her tarafta yoğun bir çalışma var. Nefes alınmıyor.


Vakit ikindiye yaklaşırken, küçük bir mola veriliyor. Yere örtü seriliyor. Çay semaverinin altına, çam kozalakları atılıyor (tüpgaza hiç gerek yok). Biz de "Tanrı misafiriyiz". Diz çöküp, onlara eşlik ediyoruz; bir bardak çay da biz içiyoruz.


Bize "pişi" ikram ediyorlar. Acıkmış olmalıyız. Böyle temiz bir havada, öyle iyi gidiyor ki! Çay ve zeytinle beraber yiyoruz.


Tatlıyı ise ilk defa görüyoruz. Ne tatlısı olduğunu soruyoruz. Önce tarif ediyorlar. Puf böreği gibi yapılıyormuş. Yalnız içine, peynir yerine ceviz ve hindistan cevizi konuyormuş. Yağda kızartıldıktan sonra, şerbet dökülüyormuş. "Ceviz ve hindistancevizi"? Bize çok ilginç geliyor. Bu kültür sentezinin tadına bakıyoruz. Nefis. Yapımı da çok kolay.


Elma hasadı çoktan yapılmış. Elmalar, ambara yerleştirilmiş. Kemal mutar, 3 çeşit elma yetiştiriyor. Üçü de organik. Mayhoş elma, oldukça büyük ve sulu. Amasya elması, küçük ve çok tatlı. Golden elma ise, hem büyük, hem tatlı. Her birinden birer tane yiyoruz.


Mısırlar, kestaneler, cevizler de toplanmış. Ambarda yere yayılmış. Havalandırılmaya (kurutulmaya) bırakılmış. Yayılmazlarsa, küflenebiliyorlarmış.


Mısır, Uludağ'da çok yetiştirilen gıda maddelerinden. Ekilmeleri, sulanmaları, toplanmaları, ayıklanmaları, başlı başına bir iş.


Bu yıl cevizlerde bir sorun olmuş. Geçtiğimiz haftalarda hava birden çok soğumuş. Cevizler daha ağaçtayken donmuş. Yeşil kabukları, simsiyah oluvermiş. İçlerinde cevizler de çürümüş. Hasat çok az olmuş. Gerçekten de yol boyunca, ağaçlarda simsiyah ceviz topları görüyoruz. Üzülüyoruz.


Kestaneler ise, Kemal muhtarın kayınvalidesinin. Nazmiye hanım çok güleç. Kucağında torunlarından biri var. Adı Nisa. Bir yaşında. Al yanaklı. Nasıl olmasın ki! Nisa kızın ön dişleri çıkmış ama, bir türlü bize göstermiyor.


Köy yerinde, bütün hayvanlar özgür. Bahçede ördekler, kazlar, tavuklar, civcivler koşuşturuyor. Küçük elmalar onların hakkı.


Evin önünde devasa boyutlarda bir çam var. Neredeyse, göğe değecek. Tamamını görüntüleyemiyoruz. Gövdesi ise, bize güzel bir kompozisyon sunuyor.


Muhtar Kemal Taşpınar'a, eşine, baldızına, kayınvalidesine, küçük Nisa'ya veda ediyoruz; konukseverlikleri için teşekkür ediyoruz. Tekrar görüşebilmeyi diliyoruz.

Sonbahar tabloları, dönüş yolculuğumuza eşlik ediyor.


Yolda, bir doğa mucizesini daha görüyoruz. Ormanın içerisinde, küçük çam fidanları var. Düşen kozalaklardan, yeni çam fidanları oluşmuş. "Orman kendini yeniliyor".


Artık akşam oluyor. Sürüler ağıllarının yolunu tutuyor. Biz de dönüşe geçiyoruz.

Güzel bir gün daha anılarda yerini almaya başlıyor.

Sonbahar, yeşiliyle, sarısıyla, serinliğiyle, meyvasıyla, duygularıyla, dostlarıyla ..... bir başka güzel!

11 yorum:

Orhan Öztaşkın dedi ki...

Aydın ağabeyim,
Foto Röportajın güzelliğine bakın.... Teşekkürler Aydın ağabeyim, ellerin dert görmesin. Saygılar, sevgiler: Orhan le Tapis (106)

Neoray Aji dedi ki...

Değerli abim Aydın,
Ülkemiz bir cennet!
Nasıl da imremdim şimdi.
Istanbul'da ne işim var diyorum.
Oralara gelmek,görmek lazım.Ama nerdeee o vakit.
Baharda oralar daha da canlanır,çıldırır değil mi?
NEORAY AJI

Değer Dilek dedi ki...

Sevgili Aydın, sen çoktan şair olmuşsun bile.
Onlar ne güzel resimler, o ne güzel anlatım...
Şiir gibi!
Değer Dilek

Göksenin Sarıoğlu dedi ki...

Aydin’cim hakikaten cok guzeldi ama “Pisi” nadir hic duymamisdim. Insallah bir daha ki sefere gelisimde bana da “Pişi” yemek nasip olur. Cok selam,
Goksenin Sarıoğlu

Erdal Musoğlu dedi ki...

Sağolasın Aydıncığım ! O kadar beğendim ki anlatamam. Kalemine, kamerana ve emeğine sağlık.
Her iletin bizlere mutluluk ve esin kaynağı oluyor. Lütfen devam !
Erdal Musoğlu

Sema Arslan dedi ki...

Günaydın Aydın Beyciğim,

Sabah sabah bu güzel resimleri görmek soğuk bir havayı andırıyor olsa bile, insanın içini ısıtıyor. Neden mi? Sıcacık renklerinden dolayı :)

Evet, bende sonbaharı çok severim. Doğanın verdiği tek bir ağaçta farklı farklı renkleri benim içimi ısıtıyor.

Bu harika, muhteşem paylaşım için çok teşekkür ederim.

Yine ellerinize sağlık, gözlerinize sağlık, yüreğinize sağlık...

İyi ki varsınız =)
Sema ARSLAN

Selen Eloğlu dedi ki...

Aydin Agabey
cok guzel resimler, ne guzel de anlatmissiniz, boyle yazilari gordukce daha cok ozeniyorum su ciftlige yerlesme meselesine, umarim boyle bir seyi yapabiliriz de bir gun biz de misafir agirlamaya baslariz.
Selen Eloglu (134)

Sinan Acarel dedi ki...

Sevgili Aydın ağbey,
Ellerine ve yüreğine sağlık keşiflerin ile bizleri de keyiflendirdiğin için.Harika bakış açıların var ağbey.Sevgiler.
Sinan Acarel 106

Erkut Varal dedi ki...

HARİKASIN AYDIN,
Erkut Varal

Atila Uzer dedi ki...

Sevgili Aydın,

Hayran olmamak elde değil.
Sevgiler.İnşallah Baharda fırsat bulup Bursa'ya gelir ve o güzel doğanın yanında Ormanımızı da görebiliriz.
Sevgiler.
Karabaş

NB.Pişi Mersin, Anamur civarında da yapılır.

Mehmet Dirik dedi ki...

Aydin cim,
gene döktürmüssün, yok yapraklari degil, resimleri ve yorumlari….;
Eline saglik. Ben burada doganin icinde yasiyorum, bahce, bahcemizin arkasi elma bahceleri falan
ama gel görki resim cekecek zaman bulamiyorum. Gecen hafta bahcede dökülen yapraklari toplarken
aklima geldi de 1-2 kare iphone la resim cektim. Seninki isin keyifli tarafi, benimkisi isi külfetli….
Bahce zevklide sonbaharda bu yapraklari toplamak yokmu, insanin bu yasta belini mahvediyor.
Aslinda tam sana göre bir is, onlari süpürmek icin belden yukarisi cok hareket ediyor ve göbek eritmek
icin birebir ☺

Sevgilerimle

Memo

Google
 

Sizlerden Gelenler ;

Sevgili Aydın; ağabeyin Mehmet'in Galatasaray Lisesinden sıra arkadaşıydım. Hatırlayacağını zannediyorum. Ayrıca bir de rahmetli Rahmi Ertin ortak dostumuzdu. Damadım ile kızımın sevgili amcaları idi. Uzun yıllar sonra, Mehmet'le buluştuk. İnşallah seninle de görüşürüz. Anılara Yolculuk siten, çocukluk ve ilk gençlik yıllarımdan, hayallerimde bile unutulmuş güzellikleri yeniden yaşamamı sağladı. Eline ve o güzel yüreğine sağlık. Görüşmek dileğiyle. Sevgiler.


Altuğ İşmen, 1 Mart 2010


----------------------------------------------------


Sayın Aydın Ataberk,


Çok çok güzel olmuş ellerinize ve emeklerinize sağlık. Eski bir İhsan Çizakcalı olarak ayrıca şu anda merhum abeyimin de çizakcanın ilk öğrencilerinden olması dolayısıyla eski Bursa'yı ve okulumu, yazılarınızda tekrar yaşamış oldum. Size minnettarlığımı ve şükranlarımı sunar çalışmalarınızda başarılar dilerim.Saygılarımla


Erhan Kurtulan, Elk.Müh., 17 Aralık 2008


-------------------------------------------------------


Sevgili Aydin,Muhtesem bir eser yaratmissin. Seni kutlarim. Beni Ekvator Gine'sindeki yamyamlarin arasinda aglatmayi basardin. Saatlerce tek tek butun belgelere baktim. Tombul yanaklarindan opuyor ve seni tekrar kutluyorum. Artik bu birikimleri koyacagimiz bir web sitemizin olmasi gerekiyor. Ben de onu organize edeyim. Senin bu muhtesem birikimlerinle cok guzel bir siteye sahip olacagiz. Yakinda www.gsl97.org aramiza katilacak.Seni sevgiyle kucakliyorum.Mahmut Melih Kayahan, 9 Aralık 2008


---------------------------------------------------------


Sizlere tesadufen ogrendigim Sn Aydin ATABERK tarafindan hazirlanmis bir site adresi iletiyorum. İzlemeniz tavsiye olunur, harika bir calisma olmus. Ellerine ve yuregine saglik....


Öznur Dere, 24 Eylül 2008


--------------------------------------------------------------Sevgili Aydın bey, anılara yolculuk Blogunuzu inceledim. İnanılmaz bir şey. Ne çok emek var. Ben sizden daha genç :) olduğum için eskiye ait yazı ve görüntülerin bir kısmını özel yaşantımdan hatırladım ama çoğunu da geçmişe olan özel ilgimden dolayı hatırladım. Çok duygulandım. Ne olur bu yaptıklarınızı daha çok insan duysun, sizi daha çok insan tanısın. Sizi tanıyan bir kişi olmak benim için ne şans. Sizi çok seviyorum. Saygılarımla,


Sıdıka Parlak, 24 Eylül 2008


-------------------------------------------------------------Aydin Bey Gunaydin ,Ellerinize saglik, soyle bir goz atabildim henuz, ilk firsatta satir aralarinda kaybolmak isterim .Ozellikle benim icin de sizi tanimak cok buyuk bir sans .Saygilar, Sevgiler,Sibel Birçiçek, 25 Eylül 2008


-------------------------------------------------------------Sevgili Aydın ağbey,Bize tekrar muhteşem bir yolculuk yaptırdın güzel anılara.Ellerine sağlık ağbey bize böyle nefis güzellikler yarattığın için.


Sevgiler, saygılarSinan Acarel, 25 Eylül 2008


------------------------------------------------------------Sevgili Kardesim Aydin,Candan tebrikler! Iyi ki boylesine guzel sunulan ve ozlem degeri yuksek anilarini bir gunlukte topladin ve e-postalarda kaybolmamalarini sagladin.Daha nice 5000'lere! Gerek icerik gerek sunudaki nitelik ilgiyi kendisi yaratiyor. Ne mutlu bizlere, ayni ailedeniz!Sevgilerle,


Tuncer Ören (1955), 26 Kasım 2008


-------------------------------------------------------------Aydın Bey günaydınSizi kutluyorum. Bu azminiz ve paylaşma isteginiz hiç eksilmesin, artsın….SelamlarMustafa GEYVE, 26 Kasım 2008


---------------------------------------------------------------


GÜNAYDINLAR AYDIN ABİCİĞİM; NASILSINIZ?? "ANILARA YOLCULUKTA" DAHA 10 000'Cİ, 50 000'Cİ , 500 000'Cİ ZİYARETÇİLERE ULAŞMANIZ DİLEĞİYLE. BEN BÜTÜN KALBEMLE İNANIYORUMKİ AYDIN ABİMİN KALEMİNİN YALINLIĞI, SADELİĞİYLE ULAŞILABİLİR. YAZILARI OKURKEN DALIP BİR YERLERE GİTMEMEK İMKANSIZ.. SEVGİLER,SAYGILAR


Şükran Durgan, 26 Kasım 2008


---------------------------------------------------------------Sayin Aydin agabeyBoylesine guzel, degerli bir birikimi bir araya getirdiginiz ve bunu hazine degerindeki bir belgesellige donusturdugunuz için sizi kutlarim. Müzik dersini gösteren fotografta, sag basta yer alan muzik ogretmeni, Almanya'da muzik egitimi gormus, oglu da bir donem unlu bir fagotcu olan rahmetli Enver Haraçci hocamizdir. Karli kis gunlerinde, Ortakoy'de okulun onunden denize girer ve esasli bir sekilde yuzerdi.Grand Cour'da hocalar maçini gosteren fotografin sag tarafinda en bastaki siyah formali adi yazilmamis ogretmen de, Galatasaray Ilkokulu yavrukurtlari baskurtu ve de 1950'li 60'li yillarda Ortakoy'de ogretmenlik yapmis olan Huseyin hoca'dir.Saygilar, sevgilerTurgay Tuna 102, 26 Kasım 2008


------------------------------------------------------------Sevgili Aydin Kardesim,Gercekten bir "online GS müzesi" yaratmisin, eline saglik ve tebrikler !Ender Enön ( 94 x1962), 26 Kasım 2008


-------------------------------------------------------------Çok güzel, çok sevindim.. Tebrik ederim Aydın Bey.Çok çok daha fazla kişiye ulaşması dileğiyle. Çünkü gerçekten çok güzel bir çalışma.Sevgi ve SaygılarımlaGizem Ertürk, 26 Kasım 2008


------------------------------------------------------------Sayın Aydın Ataberk,


Doğum yerim Bursa anılarına yaptığım gezintide, sizin de benim gibi halamın gelin gittiği konakta kurulan "Özel Yeni Okul"dan mezun olduğunuzu öğrendim. Yalnız ben 1957 mezunuyum.... Ne yazık ki daha sonra kurulan İhsan Çizakça Kolejinin kapandığını öğrendim. Merhum İhsan ve merhume Süheyla Çizakça'nın ruhları şad ve mekanları cennet olsun!Selamlarımla,


Beyza Üntuna, 28 Kasım 2008


Türkiye Cumhuriyeti, Atina-Pire Başkonsolosu


-------------------------------------------------------------Sevgili Aydın agabey ;


Henuz sadece ıkı bolumu okudum . Ikıncı bolum ozel ılgı alanıma gıren oyuncaklardı . Gecmıse donup o yokluktakı zenginliklerimizi hatirlamak çok güzel . Bir kez daha tesekkür ederim . Bence oyuncak dostu ve oyuncak müzesinin kurucusu sevgili Sunay Akın'la temasa geçip O'nun da sitene ulaşmasini saglarsan çok mutlu olacaktir .Sevgi ile kalin


Bünyat AKIN(104-106 V.S.), 14 Şubat 2008


------------------------------


Degerli KardeşimErol Günaydın ın arkasındaki ben Mehmet Ali ve yanımda Özer Berkay dan tebrikler,selamlar,sevgiler,ellerinize saglık.Özer Berkay ve ben GSLAAG den ayrıldık,resimde gördügünüz oturan GS a hizmet eden üç kardeşimize madalya ve plaket verdik.Tahminen 40 ın üstünde agabeyimiz,okul müdürümüz Meral Mercan ,kıymetlı GS lılar bu madalya ve plaketleri aldılar. Resim o tören sırasında çekildi.Bilgisayar kullanmada cok acemiyim,ancak daha çok gencim yaşım 73 yavaş yavaş öğreneceğim...Lütfen gslaag ye girin,orada devrelere girin,gsl55.free.fr dan hatıralara girin 2 sahife Necdet Mahfi Ayral ın kızı Jeyan hanımefendinin bana hediye ettiği üç albüm resim ve efemeraları tetkik edin.Bunlarıda dilerseniz kullanabilirsiniz.İyi günlerde görüşmek dileklerimle.M Ali Zeren, 17 Şubat 2008


----------------------------------


Aydin agabey,Dun gslaag sitesinde, yazilarinizda gezindim. Site harika, yazilariniz enfes, onlari toplanmis ve guzel sunulmus gormek icimi isitti. Hem sitenizin hem yazilarinizin duyurularini tekrar tekrar yapmaliyiz orada. Yapacagiz zaten. Dun bunu dusundum. Ilk olanakta ben de gerekeni yapacagim. (ilk vaktim oldugunda yani, affedin beni bu nedenle)Saygilarimla.Gün ARUN 113, 25 Şubat 2008


-----------------------------------Aydin Bey merhaba


Hazirladiginiz sitenin öncelikle Bursa sayfasini, daha sonra da müzik sayfalarini ve digerlerini inceledim. Paylastigimiz noktalari da gördüm. Böyle bir ise zaman ve emek harcamak, bunlara derlemek takdire sayan. Sizi kutluyor ve tüm günlerinizin bu sekilde verimli olmasini diliyorum. Selamlar.Mustafa GEYVE, 2 Mart 2008


-------------------------------


Sayin Ataberk,Blogunuz cok hosuma gitti.22 sene evvel biraktigim dunyanin en guzel sehri Istanbul'u bana tekrar gezdirdiniz.tesekkur ederimselam ve saygilarlaDavid HasdayNew York, 7 Mart 2008


-----------------------------------


Sayın Ataberk,Biraz önce oğlumun haber vermesiyle sitenize baktım. Elinize sağlık, kutluyorum. Ben de, unutulmuş, unutulmaya yüz tutmuş güzelliklerin arayışı, duyurulması çabasındayım. Blogunuzda sergilediğiniz bilgilere, belgelere kendi genelağ yerimde yer vermek, beni, ziyaretçilerimi pek sevindirecek, mutlu edecek. Bilmem izninizi alabilir miyim?Bu arada belirteyim, ilgilendiğim konular arasında dilimiz, müzik, yazın, sinema önde geliyor. Sinemayla ilgili bir kitabım (http://www.pandora.com.tr/urun.asp?id=110695 ), araştırma yazılarım, senaryolarım, öykülerim vb. var. Bir göz atabilirseniz, http://www.ilgilik.net/ size bir fikir verebilir sanıyorum.Başarılarınızın artarak sürmesi dileğiyle selamlarımı, saygılarımı sunuyorum.İnal Karagözoğlu, 10 Mart 2008


----------------------------------Aydın Abi,Tesadüfen”Anılara Yolculuk”Bloguna takıldım.Bir defada keşfedilemez.Dönüp dönüp bakacağım.Teşekkürler.Çok yaşa emi.Sevgiler,A.Şeref Türkmenoğlu, 22 Mart 2008


-----------------------------


Emeklerinize saglik, cok guzel olmus. Bir IEL ve ITU mezunu olarak da ayrica gurur duydum:) Saygilarimla,Aydin Gurel, 23 Nisan 2008


-------------------------


Merhaba Aydın Bey,Anılarda yolculuk sayfalarında gezinirken çocukluğuma gittim 4-5 yaşlarındaydım ve ilk defa film makinası görüyordum,İstanbul'dan Niyazi Dayı gelmişti ,Seher Nenemin kireç badanalı duvarına bir bez gerildi ve sizin eşinizin ve çocuklarınızın görüntüleriydi izlediklerimiz.Babanız parmaklarımı tutar birşeyler yapar hep eksik sayardı parmaklarımı onu güleryüzlü ve kocaman bir adam olarak hatırlıyorum çocukluğumdan.Ben kimmiyim? ben Ümit Arıcan'ın küçük kızı Safinaz'ım,her ne kadar hiç tanışmamış olsakta selamlar sevgiler...Safinaz KAROL, 31 Ekim 2008


-------------------------------Ağbi bu güzel sayfalarına bakmak saatlerimi aldı. Yapması kim bilir ne kadar zaman ve emek gerektirmiştir.Ailem 1965'de Bursaya taşınmıştı. Abdal Köprüsünün 5-6 ev yakınına. Heryer gibi oralar da artık tanınmaz olmuş. O yıllarda köprü sayfandaki (daha önce görmediğim) o resmine benziyordu gene az çok.Güzel günler...


Murat Kalınyaprak 109, 1 Ekim 2008


------------------------------------Aydın Bey sitenizi ziyaret ettim ve çok mutlu oldum. Lakin kendi çocukluğunun oyuncaklarını hatırlayıp bunu konu edip bugünün kuşaklarına aktaran maalesefki çok az büyüğümüz var. Yine maalesef ki geçmişe ait belleğimiz, sanki o güzelim oyuncakların yerine geçen modern oyuncaklarla birlikte yitip gitmaktedir.Aydın Bey, ben TRT çocuk televizyonu için eski ("Dedemin Oyuncağı) oyuncaklarımızı konu eden bir programın yapımcısıyım. Televizyonumuz Ekimde yayın hayatına başlayacaktır. Hazırlayacağım programda komuğumuza oyuncakla ilgili malzemeleri hazırlayarak ya da konuğumuzun desteğiyle; onun çocukluğunda yer etmiş bir oyuncağın yapım aşaması anlatımlı olarak gerçekleştirilecektir. Bu konuda önerilerinizi paylaşmanız bizi sevindirecektir. Yapımını bildiğiniz bir oyuncak varsa ve bunu bizimle program çekimiyle paylaşırsanız çok memnun oluruz. Şimdiden desteğiniz ve oyuncaklara olan duyarlılığınız için teşekkür ederiz, saygılar sunarız.


Engin Yıldız, 21 Eylül 2008


---------------------------------


Aydın bey günaydın,sitenize meraktan hemen buradan bir göz attım. detaylı olarak evden bakacağız tabii. ellerinize ve yüreğinize sağlık diyorum. eski bursa ve istanbul resimleri çok ilgimi çekti. anlatımlarınızı da okuyacağım . tekrar teşekkürler. saygılarımızla,Cenk Özçelik, 13 Şubat 2008 çarşamba


-------------------------------


Aydin Bey supersiniz !!!! tebrikler.Ayşe Siner, 13 Şubat 2008 çarşamba


--------------------------------


Cok guzel. Super bir ani derlemesi. Size cok tesekkurler.Sanki o gunleri yasamis gibi hissettim. Sonsuz sevgi ve saygilarimlaAli Rıza Tuğluk, 13 Şubat 2008 Çarşamba


----------------------------------


Harika bir site tebrikler tebrikler Aydın beyciğim cok yararlı ve enteresan. Bu sitenizinden faydalanabilecek ve memnunlukla takip edecek dostlar var acaba onlara da izninizle adresinizi iletebilirmiyim ?Sevgiler ve tüm bu güzel şeylerin devamını getirmeniz dileyiğleFügen Evren, 13 Şubat 2008 Çarşamba


------------------------------------


Sevgili Aydın Ağabey;Çok güzel bir site olmuş.Ellerinize sağlık ve teşekkürler. Saygılar.Ahmet Dikencik, 13 Şubat 2008 Çarşamba


----------------------------------Aydın Beycigim ,bir ara sakin bir zamanda fırsat bulup okumak o güzel anlatımız esliginde kahvemi yudumlarken sizinle beraber gecmiste yolculuk yapmak isterim. Simdiden elinize, yureginize ve super hafızanıza saglık. SevgilerimleÖzlem Şenkoyuncu, 13 Şubat 2008 Çarşamba


-------------------------------


Sevgili Aydın beyciğim merhaba.Anılara yolculuk'ta İstanbul'un o eski günlerini sanki yeniden yaşıyormuş gibi keyif aldım. Biliyorsun ben GS lı değilim. 1970 Maçka mezunuyum. O yıllarda İstanbul bir başkaydı.Geçen sene Sirkeci'deki Orient ekspres'te yaptığımız Eski dostlar yemeğine Yenikapıdan Sirkeciye yürüyerek gelmiştik.Bu yürüyüşten büyük keyif almıştım. Eski günleri ya'dederek beraberce yürümüş ve eski günleri anımsamıştık.Anılara yolculuk için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.Harun Masatoğlu, 13 Şubat 2008 Çarşamba


-------------------------------------


Aydin bey,henuz tamamini okuyamadim ama okudugum bolumler ve fotograflar cok guzeldi.Elinize saglik. SelamlarSevgül Alper, 13 Şubat 2008 Çarşamba


-------------------------------


Ellerine saglik çok guzel olmusAli Meriçboyu, 13 Şubat 2008 Çarşamba


---------------------------------Ben de Aydın abimiz nerelere kayboldu diyordum. meğer yoğun bir çalışma içindeymiş. Blog'unuzu inceledim, çok beğendim. Yorum bile yazdım. Hayırlı olsun blogunuz.Çok güzel olmuş. Ellerinize, emeğinize sağlık. Ben de sizden gelen mailleri güzelce derleyip, bir directory açıp saklamaya çalışıyordum. Ama böylesi çok daha güzel oldu ve size çok yakıştı. Sevgiler,Yelda Dürüşken, 13 Şubat 2008 Çarşamba


-------------------------------Merhaba Aydin bey,Dun sayfaniza hizli bir bakis attim, simdi biraz daha bakacagim. Cok guzel olmus ellerinize saglikOldukca emek harcamissiniz. Harika gorunuyorSevil İnci Cankurt, 15 Şubat 2008 Cuma


---------------------------Nefis bir arşiv..paylaştığınız için teşekkürler..Saygılar..Ayfer Çırak, 15 Şubat 2008 Cuma


----------------------------------Sevgili Ataberklerimiz Bu kadar güzel resimleri bulmak eskiyi bizlere yaşatmak breh breh (Bu aferin demektir.)Ben torunlarla Erim babamla meşgul olduğu için of günümde temiz bir nefes oldu.Her ikinizide öpüyoruz ilk fırsatta buluşmak dileğiyle. Nur. Erim dede(artık amca değil.)Nursal Tarhan, 15 Şubat 2008 Cuma


------------------------------


Ozenle hazirlanmis bir blog...Teknik olarak kusursuz..Her sayfasini dikkatle okumak gerek...Hazirlayanin eline saglik...Yorumkar, 12 Şubat 2008


--------------------------------------


Aydın Ataberk'in eseri, beni de çok etkiledi.


Ahmet Kuzucu, 26 Subat 2008 salı