Okul günlerimiz, gençlik yıllarındaki anılarımız ...

Merhaba, yazılarımı paylaşabilirsiniz, sonuçta paylaşmak için yazıldılar... Ancak lütfen emeğe saygı gösterin, isimsiz kullanılmalarına müsade etmeyin.

İlginize teşekkür ederim.


Tanrı misafiri - 3 Aralık 2008


Sizce de, bayramların en güzel tarafı, dost ve aile ziyaretleri değil midir? Onlarla yapılan bayramlaşmanın yerini ne tutabilir?

Çağımızın üç ya da dört harfli modern teknolojisi, SMS'ler, GPRS'ler, e-mailler, WI-FI'ler, ... farketmeden, bizi geleneklerimizden uzaklaştırmaya çalışsa da, içimizden bir ses, bayramlarda birileri kapımızı çalsın demiyor mu? Dostlarımızın yolunu özlemle beklemiyor muyuz? Zilin belki de hiç çalmayacağını bile, bile, temiz giysilerimizi giyip, sabırla bekleyenlerimiz olmayacak mı?

O zaman, sosyologların "Human touch" dedikleri sıcak duyguları yaşamak ve yaşatmak için daha ne bekliyoruz?

3 Aralık çarşamba günü, güzel bir havayla uyanıyoruz. Daha 5 gün olmasına rağmen, güneş tam tepeye gelmeden, bayramlaşmak üzere, Bursa'nın dağ köylerine doğru yola koyuluyoruz. Ahmet Kutsi Tecer'in "Orda bir köy var uzakta" şiiri kulaklarımızda çınlıyor. Biz de, bilmediğimiz köylere gidip, tanımadığımız köylülerle bayramlaşmak istiyoruz.
Güzel mi, güzel bir hava bize eşlik ediyor. Aralık ayına adım atmamıza rağmen, dağ yamaçları yemyeşil. Uzaktan, Uludağ'ın karlı tepeleri pırıl, pırıl parlıyor. Gök mavi, yer yeşil. Cennet, burası olmalı.İlk durağımız Seferiışıklar köyü. 1 400 metre yükseklikte. Tarihi, 700 yıl öncesine kadar gidiyor. Osmanlı seferlerinin ilk ışıkları bu köyde görülmüş. Civardaki bütün köylerin ismi değiştiği halde, bu köyün ismi hiç değişmemiş.Seferiışıklar köyü muhtarı Hakkı Uygur, hemen bizi karşılıyor. Tanrı misafiriyiz. Hiç çekinmeden, evine buyur ediyor. Hakkı dayı, yaz, kış süveterli. Ayakkabılarımızı çıkarıp, misafir odasına geçiyoruz.Her ne kadar, hava güneşli de olsa, dağ eteklerindeki bu köyde, kuzine soba pek iyi geliyor. Çıtır, çıtır yanan odunların sesini duymayalı çok olmuş. Özlem gideriyoruz. İzin alarak, kuzineye, bir odun da biz atıyoruz.Vakit, öğleni çoktan geçmiş. Bu saatte gelen Tanrı misafiri, aç gönderilir mi? Görülmüş şey değil ! Hemen sofra kuruluyor. Köy tereyağı ve ev salçasıyla aş edilen kurufasulye, bir tabak dolusu çoban kavurma, az tuzlu, el yapımı lahana turşusu ve az şekerli sütlaç, sinide yerini alıveriyor.Daveti redddetmek büyük ayıp. Kendimizi yer sofrasında buluveriyoruz. Köy ekmeğini kesmesi de bizden olsun. Hakkı dayı, kestiğimiz dilimleri bizden alıyor; kuzinenin üzerine dizeliyor. "Aman ha, unutmayalım; ateş cok harlı, sonra hemen yanıverir" diye tembihliyor. Ekmekler kızardıkça, mis gibi bir koku etrafımızı sarıyor.Biz yemek yerken, çekik gözlü Feride kızımız, çayı hazırlamış bile. Kuzinenin üzerinde demleniyor. Feride mahçup mu, mahçup. Büyüklerini rahatsız etmemek için, sessizce yere çömelip, tavşan kanı çaylarımızı dolduruyor. Bir de güzel olmuş ki, sormayın. Alıştığımız poşet çaylarla hiç ilgisi yok. İnce belli bardakları, peş, peşe sıralıyoruz.Muhtar ve ailesi ile bayramlaşıp, evden ayrılıyoruz. Dışarıda çok özgün görünümler bizi bekliyor. Kaplan desenli bir battaniye, belli ki, bayram için temizlenmiş; kuruması için yaşlı korkuluklara bırakılmış. Görüntülüyoruz.Az ötede, Ahmet dede ve Ömer dayı ile karşılaşıyoruz. Yanyana oturuyorlar. Onlarla da bayramlaşıyoruz. Pek seviniyorlar. Gülücükleri, yüzlerinden eksilmeden, izin alıp, birer fotoğraflarını çekiyoruz.Muhtar Hakkı dayının köpeği Johnny, yol boyu bizi izliyor. Okşamak için eğildiğimizde, o da oturuveriyor. Boynundaki sivri dişli tasmasına aldanmayın. O, özellikle, kurtlar için. Bize karşı, son derece uysal. Doyasıya seviyoruz.Eh, bu kadar güzel ve keyifli yenen bir yemeği hazmetmek lazım. Şair ne demiş, "yemekten sonra, ya kırk adım atmalı ya da sırt üstü yatmalı" demiş. Bizim de muhtara, bir katkımız olsun istiyoruz. Çok ısrar edince, bir kaç küfe odun taşımamıza izin veriyor. Veriyor ama, bir yandan da, acemiliğimize gülmekten geri kalmıyor. "Ah, siz şeherliler yok musunuz......". Utangaç arabamız, komik halimizi görmemek için, sanki köşenin arkasına gizleniyor; bizimle gözgöze gelmekten kaçınıyor.
Tekrar yollara koyuluyoruz. İnanılmaz güzellikteki manzaraların arasından geçiyoruz. İki yanımızı yemyeşil çamlar sarıveriyor. Uzaktan, belirli, belirsiz, dağın karları gözüküyor. Hava temiz mi, temiz. Ciğerlerimize doyasıya oksijen depoluyoruz. Kuş sesleri, rüzgar uğultusu, dere şırıltısı derken, Bağlı köyüne geliyoruz.Önce, Bağlı köyü muhtarı Kemal Taşpınar ile bayramlaşıyoruz. Aslında bayramlaşmıyoruz; sarmaş dolaş oluyoruz. Gelişimizden cok duygulanıyor. Bağlı köyü, Uludağ Milli Parkı gişelerine gelmeden sağa ayrılan yolun üzerinde. Başka bir deyimle, Seferiışıklardan daha da yükseklere çıktık. Güneş hem içimizi, hem ruhumuzu ısıtıyor.
Muhtarın genç eşi, yandaki tarlada çilek fideleri ekiyor. Onunla da, annesiyle de bayramlaşıyoruz. Çilek ektiğini görünce, sormadan edemiyoruz: "Bu mevsimde, biraz çilek bulabilir miyiz ?". Gülmesini zor tutuyor. Belli ki, acemiyiz. "Beyim" diyor, "Sabahları kırağı yağıyor. Bu zamanda çilek olmaz. Sen bu havalara bakma. Mevsimi gelsin, biz sana çilek ayırırız".Muhtarı ve ailesini, tarlada bırakıp, Bağlı köyünün içlerine yürüyoruz. Köydeki evler ilgimizi çekiyor. Kimbilir neler yaşamışlar, neler, bir dilleri olsa da anlatsalar. Şimdi, zamanın acımasızlığına karsı direnmeye çalışıyorlar.Kuzguni siyah tüylü, iri kıyım, delikanlı bir horozu, gözü gibi koruduğu haremini görünce, görüntülemekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Bağlı, düşlerimizdeki, tipik bir köy !Selamımızı verip, köy kahvesinden içeri giriyoruz. Köylüler, hemen etrafımızı sarıveriyorlar. Dördü sağımıza, dördü solumuza oturuyor. Bayramlaşmaya geldiğimizi söyleyince, ilgileri kat, kat artıyor. "Oğlum çay getir". Çayların ardı, arkası kesilmiyor. Biraz memleket meselelerini, biraz köy sorunlarını irdeliyoruz. Ayrılmadan önce, teker, teker, hepsiyle bayramlaşıyoruz. Toplu bir fotoğraf çektirmek istediğimizde, sırtlarını geriye yaslıyorlar. Başlar dik, bakışlar anlamlı. İster istemez, oradan da ayrılıyoruz.Kahvenin aydınlatma sistemi müthiş ilgimizi çekiyor. Herşeyin mutlaka bir A planı, bir de B planı olmalı. Bunu, bu fotoğraftan daha güzel ne anlatabilir ki? B planındaki tüpün yeri, mutlaka A planındaki lambanın yanı olmalı !Yol boyu ormanda karşılaştığımız renk cümbüşünü, ne sözler anlatmaya yeter, ne de fotoğraflar. Yeşilin, kahverenginin, sarının her tonu çevremizi sarmış. Makinamız, bu güzelliği ifade etmeye yeterli değil. Gözlerimizi kapayıp, gördüklerimizi hafızamıza kaydetmeye çalışıyoruz.Mürseller köyüne yaklaşırken, muhteşem bir manzara bizi karşılıyor. Doğancı Barajı’nın son bölumü önümüze çıkıyor. İnanılmaz bir güzellik. Güneşin artık yatay olmuş ışınları, tepeleri yalarcasına geçiyor. Bu manzarayı dört mevsimde de izlemeli. Hepsi, birbirinden güzel olmalı !Mürseller köyüne gelince, kahveye yöneliyoruz. Kahvenin kemerlerinde rengarenk çiçekleri görünce, biraz şaşırıyoruz. Önce, Mehmet dede ile tokalaşıyoruz. Kaçıp gideceğimizden korkarcasına, elimizi bir türlü bırakmak istemiyor. Mehmet dedenin kulakları oldukça ağır işitiyor. Nereden geldiğimizi soruyor. Daha bizim yanıtımızı beklemeden kendi anlatmaya devam ediyor " İşte, biz de burada yaşıyoruz ....."Bütün köylülerle tek tek bayramlaşıyoruz. Mustafa dayının gözleri ateş gibi. Birden kanımız kaynıyor. Dayanamıyoruz, hafif traşlı olsa da, al kırmızısı yanaklarından öpüyoruz.Güzel bir günün daha sonuna geldik. Gölgeler uzadıkça, uzuyor. Dönüşe geçiyoruz. Huzurlu mu, huzurluyuz. Bayramı, bayramlaşmayı hatırladık. Bilemediğimiz yerlerde, tanımadığımız dostlar edindik.

Dileriz, bayramlarda sizin de kapınızı çalan dostlarınız çok olsun.

Değerli dostlarım, bayramınız kutlu olsun.

Orda bir köy var, uzakta

O köy bizim köyümüzdür.
Gezmesek de, tozmasak da
O köy bizim köyümüzdür.

Orda bir ev var, uzakta
O ev bizim evimizdir.
Yatmasak da, kalkmasak da
O ev bizim evimizdir.

Orda bir ses var, uzakta
O ses bizim sesimizdir.
Duymasak da, tınmasak da
O ses bizim sesimizdir.

Orda bir dağ var, uzakta
O dağ bizim dağımızdır.
İnmesek de, çıkmasak da
O dağ bizim dağımızdır.

Orda bir yol var, uzakta
O yol bizim yolumuzdur.
Dönmesek de, varmasak da
O yol bizim yolumuzdur.

AHMET KUTSI TECER

5 yorum:

A. ATABERK dedi ki...

Abi, bir hafta sonu boyle bir gezi yaparsan haberim olsun beraber gidelim…

Selam ve sevgilerimle
Kemal Basaranooglu, 4 Aralik 2008

A. ATABERK dedi ki...

Çok güzel bir gezi yazısı olmuş Aydın Bey, ellerinize saglık...
Özge Çokiçli, 4 Aralık 2008
-------------------------------
AYDIN ABİCİĞİM;MUHTEŞEMMMMMMMMMM....GÖZÜMDE BİRDEN KASTAMONU CANLANDI....
Şükran Durgan, 4 Aralık 2008
---------------------------------
Bu yazını yakında Web sayfasına da koyacağım...Sen adam gibi lideri olan bir parti olsa da siyasete girsen ne iyi olurdu...Siyeset bile senin kimliğini bozamazdı...
Taner Saka, 4 Aralık 2008
---------------------------------
Orda bir Dost var uzakta,
O dost bizim dostumuzdur.
Görmesekte,dokunmasakta,
O dost bizim dostumuzdur.

Elinize,akliniza,ruhunuza sağlık. Ne güzel, ne hoş yapmışsınız.

Bir de bizimle paylaştınız.Bayramımıza,bayram kattınız.

Bayramınız kutlu olsun.

Blent Atay, 4 Aralık 2008
---------------------------------
Kalemine saglik Aydin cim, çok güzel yazmissin.
Sevgiyle
Mehmet Dirik, Düsseldorf, 4 Aralık 2008
------------------------------
Cok Sevgili Aydin,
Buradaki sozler ve goruntuler, nadide birer bayram hediyesi oldular...

Ayaklarina, ellerine, beynine saglik...
Tolga Yarman, 4 Aralık 2008
------------------------------
Aydın Abi,

Tanrı Misafiri mailiniz çok güzel, Taner Saka Abi nin de dediği gibi siteye koymamıza müsaade eder misiniz ?
İyi günler from İstanbul

Tahir Acer, 4 Aralık 2008
-------------------------------
Merhaba Aydin bey,
Duyarlılığınız, benzersiz gözlem yeteneğiniz, duygusal ve siirsel anlatiminizla harika bayram mesajiniz icin tesekkurler. Bayramınızı kutlarim...
Bahar Borazan, 4 Aralık 2008
-------------------------------
Merhaba,

Sizin yazılarınızı okumak bu stres dolu iş ortamında beni sonsuz rahatlatıyor ve alıp götürüyor bir yerlere. Emeğinize sağlık.

Teşekkür ederim. Sizin de bayramınız kutlu olsun şimdiden.

Hoşçaklın,

Yasemin Şahin, 4 Aralık 2008
-----------------------------------
Aydin Bey,

bunu yapacagim günü 4 gözle bekliyorum.

Nice bayramlara ,sevgilerimle.

Ayse Siner, 4 Aralık 2008
--------------------------------
Aydın Agabey haddim olmayarak ince dusuncenizi tebrik ediyor,onunuzde saygıyla egiliyorum.
Sahsinizda tum abla-agabey ve kardeslerimin bayramini kutluyorum.
Saygilarimla.
Sermet OZBAY-115, 4 Aralık 2008
---------------------------------
Sevgili Aydın ağbey,
Ellerine sağlık bize başka bir güzellik daha yaşattın.Taner ağbinin dediği gibi sen parti lideri olsan çok başarılı olurdun.Sevgiler.
Sinan Acarel, 4 Aralık 2008
--------------------------------
Aydın Bey,

Size çok uzun süredir fırsat bulup yazamadım... Hep aklımda ama olmuyor. Şimdi hemen ertelemeden yazayım dedim. Sonra fırsat bulamam falan... Bizim hayatta bir koşturmacadır gidiyor, sanki hiç birşeye yetişemeden. Ama sizden gelen maillerden gördüğüm kadarı ile sizin hayat da pek bir dolu geçiyor... Hem yoğun, hem eğlenceli.

Sizin ve ailenizin bayramını en içten dileklerimizle kutluyor ve sevgi saygılarımızı gönderiyoruz.

her şey gönlünüzce olsun.

Elif Yelda Dürüşken, 4 Aralık 2008
----------------------------------
Bu harika gezisini bizlerle paylaşan Aydın Ataberk arkadaşımı kutluyor tüm dostlara iyi Bayramlar diliyorum.
Naci Ersoy, 4 Aralık 2008
---------------------------------
Sevgili Aydin Agabey,
Bu guzellikleri hatirlatip bizlerle paylastiginiz
icin tesekkur ediyorum.
Eskilerdeki gibi buyuklerimizin ellerinden, kucuklerimizin gozlerinden operek yaptigimiz sicak Bayram tebriklerini hatirlayip icim isindi..
Agiz tadiyla nice Bayramlara...
Saygi ve sevgilerimle,
Hatice Gunay 1974, 4 Aralık 2008
---------------------------------
Merhaba Aydin Bey,

Her gününüzün bayram sevinciyle geçmesini temenni eder, iyi bayramlar dilerim. Anlamli mesaj ve fotograflarin harika oldugunu da belirtmeden gecemeyecegim.Çok güzel olmus.

Görüsmek üzere,

Nergün NARÇIN, 4 Aralık 2008
--------------------------------
Aydın Beyciğim,
Bursa'lı olup, Bursa'da yaşayıp da boyle yerlerden haberdar olmamak...
Tuhaf oldu..

Sizi tebrik ediyorum ve hayranlığımı arttırıyorum bir kat daha :)

Sevgilerimle Efendim

Tamer Yiğit, 4 Aralık 2008
----------------------------------
Sevgili Aydın bey, bir solukta okuyuverdim, bizi bu gezintiye cikardiginiz için teşekkurler.

Sevgiler.

Suna Gülşen, 4 Aralık 2008
--------------------------------
Ellerinize ve tabiiki ayaginiza saglik, bizim yapmadigimiz, gitmedigimiz yerlere gitmis, dusunmeyi unuttugumuz guzel duygulari yad etmis, bizi de unutmamissiniz..

Ders alinacak ne cok sey var su hayatta :))

sevgiler,

Ceren POLAT, 4 Aralık 2008
----------------------------------
Aydın Bey merhaba,

Ne güzel anlatmışsınız bayramı, sevgiyi, insanlığı... Çok duygulandım. Yazı yeteneğiniz de bence çok güçlü. Bu yeteneğinizi mutlaka değerlendirmelisiniz.

Ben de sizin ve ailenizin bayramını en içten duygularımla kutluyorum. Nice sevgi, dostluk dolu bayramlar geçirmenizi, geçirmemizi diliyorum.

Sevgiyle attığınız her adımın size daha da çoğalarak döneceğine eminim.

Sizi tanımaktan dolayı da büyük mutluluk duyuyorum.

Saygılarımla,

Dilek Cesur, 4 Aralık 2008
-------------------------------
Aydin Bey’cigim

Sizi kıskaniyorum kelimesi mi, gipta ediyorum ifadesi mi duygularimi anlatir bilemiyorum.

Bu yaptiklariniz insanin içinden gelerek gercekleştirdigi ama kisisel yetenekleri ile de desteklenen bir olay.

Sizi kutluyor ve bayraminizin size ve ailenize saglık ve mutluluklar getirmesini diliyorum.

Saygılarımla

Mustafa GEYVE, 4 Aralık 2008
----------------------------------
Merhaba arkadaslar,

Ceren'e gonulden katiliyorum. Aydin Bey'e bize hissettirdikleri icin sonsuz tesekkurler...

Öznur DERE , 4 Aralık 2008
--------------------------------
Merhaba Aydin Bey,

Biraz nostalji, biraz huzun biraz da icim burularak okudum yazilarinizi, baktim cektiklerinize. Bizim insanimizin dogalligini, sicakligini bir kez daha gosterdiginiz icin tesekkurler binlerce kez.Bayraminiz simdiden kutlu olsun, bayram ziyaretcileriniz bol olsun.

Sevgiler,

Gulay Yalçin, 4 Aralık 2008
-------------------------------
AYDIN BEY,

NE KADAR GUZEL

HEM DOGAL GUZELLIK, HEM DE INSANLARIN SICAKLIGI ACISINDAN.

INSALLAH BIZE DE BOYLE GEZILER KISMET OLUR.

ZEYNEP BIÇER ÖZÇELIK, 4 Aralık 2008
--------------------------------
Aydin bey harikasiniz.
Sanki ben de gezmis gibi oldum.
Sevgul ALPER, 4 Aralık 2008
---------------------------------
Hah ben de bunu diyordum iste! Yol yazisi! Ne guzel!

Agziniza saglik Aydin Bey... Yalniz, basinizi alip gittiniz mi? Baska tanidiklari goremiyorum:)

Ben babamdan oturu pek cok koyu biliyorum. Kisin dag cilegi yemenin keyfi ayri oluyor... Esasinda dag cilegi yemenin keyfi bir baska. Yaz-kis farketmiyor...

Iyi geldi, gozumuz gonlumuz acildi. Aksama bir kuru fasulye pisireyim ben...

Seattle'dan sevgiler,
Devrim ASlı Okurgan, Seattle, 4 Aralık 2008
----------------------------------
bana da ilham geldi, bayram diye, soyle en kalorili en yaglisindan bir COBAN KAVURMA! :-)))
Ferhat Esen, Washington, 4 Aralık 2008
---------------------------------
Merhaba Aydin Bey

Bu güzel paylasim için tesekkür ederiz, keske herkes sizin gibi duygulara ve incelige sahip olsa.

Jean Racine 'in de güzel iki bir sözü var : " « Hâtons-nous aujourd'hui de jouir de la vie, Qui sait si nous serons demain ! »

diger sözü ise "« Ce temple est mon pays, je n'en connais point d'autre. »

Aykut Yavuz, 5 Aralık 2008
---------------------------------
Aydin Bey,

Siz bir gezelim-görelim programi sunmayi düsünmüyor musunuz ?
Fotograflar çok güzel, commentaire'leriniz çok güzel...
Ne güzel bir jest yapmissiniz oralara gidip, bayramlasarak.
Oy Üner, 4 Aralık 2008
---------------------------------
harika...
Esra Eryürük, 8 Aralık 2008
----------------------------------
Tum abi,abla ve kardeslerimize merhabalar,
Sevgili Aydin abi..bu mail o kadar iyi geldiki bana..Harika seyler yasamissiniz :)
Gercekten bazi seyleri unutmamamiz gereken donemlerdeyiz.
Buyuk sehir hepimizi yordu..Umarim herkesin, tum camiamizin ve ulkemizin yorgunlugunu
biraz da olsa unutacagi,huzur ve gelenek dolu bir bayram yasariz..

Sevgilerimle,
Tunc Gokceoglu,120 donem, 6 Aralık 2008
---------------------------------
Sevgili Aydın Ağabey,

Tunç Ağabey'e sonuna kadar katılıyorum.

Hatta bizi sarıp sarmalayan bu harika yazını okurken ve sıcacık resimlere bakarken kendimi o köylerde sizinle beraber hissettim. Dönüş yolunda da inan ki gözlerim doldu.

Aklımda hep Atatürk'ün "Efendi"leri, o güzel insanlar.. Geri döndüm şehirdeki evime, gürültülere, koşturmacaya.

Ellerinize yüreğinize sağlık.

Tüm Galatasaray'ın Kurban Bayramını kutlarım.
Sevdiklerinizle daima beraber nice güzel bayramlar geçirmeniz dileğimle..
Volkan Boyalı(123), 6 Aralık 2008
-------------------------------
Aydın Ağabey,

Ne kadar güzel yazmışsınız, ne iyi yapmışsınız, gerçekten duygulandırıyor insanı, özendiriyor da.

Bayram tebriği yazmak için açmıştım, şimdi biraz kuru kaçacak bunun üstüne, ama yine de iyi dileklerimi paylaşmak isterim herkesle.

Hepimizin bayramı kutlu olsun, dilerim kapılarımız bol bol çalar, evlerimizden muhabbet eksik olmaz.

Saygı ve Sevgilerimle,

Ayşegül Eraslan-133(2001), 7 Aralık 2008
--------------------------------

Ogr. Gor. Dr. Sıdıka Parlak dedi ki...

Sevgili Aydın Bey,

Birçok "belgeselci" den çok daha iyi bir belgesel güzelliğinde hazırlanmış bayram tebriğinizi etrafımdaki tüm insanlarla paylaşıyorum.

Sizin gibi çok özel bir insanı tanımış olmanın bir kez daha ne büyük bir şans olduğunu düşünüyorum.

Sevgilerimle,

Ben de sizin ve ailenizin bayramını kutlar başarı ve mutluluklarınızın artarak devamını dilerim.

Öğr. Gör. Dr. Sıdıka Parlak,
13 Aralık 2008
-------------------------------

Göksenin Sarıoğlu dedi ki...

Aydin'cim sagol bizlerle bu guzel anilari paylastigin icin. Gecenlerde hanim Kanada'ya donmeden evvel ona da senin en son dag koylerindeki gezilerini gosterdim cok hosuna gitti. Insallah birgun Bursa'ya gelirsek bize nerelere gidecegimizi soyler ayni guzel hatiralari biz de tadariz. Hoscakal ve cok selam,
Goksenin Sarıoğlu, 14 Aralık 2008

Fatih Özcan dedi ki...

Aydın abi,
Daha önce, gönderdiğiniz enfes köy resimlerinin bene oluşturduğu izlenimler hakkında size bir iki satır karalayacaktım.
Fırsat olmadı.
O resimlerde ekşi mayalı köy ekmeğini bıçakla dilimlerken olan fotoğrafınız o yer sofrasından duyduğunuz zevki gösteriyordu.
Ben o yer sofralarında, o kocaman ekmeğin koca dilimi ile çok defalar ortadaki tarhana tenceresine kaşık salladım.
Trakya kökenli bir ailenin çocuğu olarak, yaz ve sömestre tatillerinde ulaşılacak en güzel noktaydı köy.
Köy ve köyün bozulmamış saf, temiz yürekli insanları.
Ben, son gönderdiğiniz iki fotoğrafı müsadenizle çıktı alıp odamda duvara asacağım, isminiz altında olmak şartıyla...
Gelene, gidene de mutsuz olmak için sebep aramaktansa mutlu olabilmek için nedenlerini görebilmeleri için resme beş saniye bakmalarını isteyeceğim.
Haddim olmayarak bu fotoğraftaki ustalığınızı da ayrıca tebrik etmek istiyorum.
Umarım birgün sizi tanıma şansına da sahip olurum.
Not: O fotoğrafların bende uyandırdığı izlenimleri emin olun saatlerce yazabilirim ama bir toplantı öncesi ancak bu kadar karalayabildim.
Saygılarımla,
Fatih ÖZCAN 123, 4 Şubat 2009

Google
 

Sizlerden Gelenler ;

Sevgili Aydın; ağabeyin Mehmet'in Galatasaray Lisesinden sıra arkadaşıydım. Hatırlayacağını zannediyorum. Ayrıca bir de rahmetli Rahmi Ertin ortak dostumuzdu. Damadım ile kızımın sevgili amcaları idi. Uzun yıllar sonra, Mehmet'le buluştuk. İnşallah seninle de görüşürüz. Anılara Yolculuk siten, çocukluk ve ilk gençlik yıllarımdan, hayallerimde bile unutulmuş güzellikleri yeniden yaşamamı sağladı. Eline ve o güzel yüreğine sağlık. Görüşmek dileğiyle. Sevgiler.


Altuğ İşmen, 1 Mart 2010


----------------------------------------------------


Sayın Aydın Ataberk,


Çok çok güzel olmuş ellerinize ve emeklerinize sağlık. Eski bir İhsan Çizakcalı olarak ayrıca şu anda merhum abeyimin de çizakcanın ilk öğrencilerinden olması dolayısıyla eski Bursa'yı ve okulumu, yazılarınızda tekrar yaşamış oldum. Size minnettarlığımı ve şükranlarımı sunar çalışmalarınızda başarılar dilerim.Saygılarımla


Erhan Kurtulan, Elk.Müh., 17 Aralık 2008


-------------------------------------------------------


Sevgili Aydin,Muhtesem bir eser yaratmissin. Seni kutlarim. Beni Ekvator Gine'sindeki yamyamlarin arasinda aglatmayi basardin. Saatlerce tek tek butun belgelere baktim. Tombul yanaklarindan opuyor ve seni tekrar kutluyorum. Artik bu birikimleri koyacagimiz bir web sitemizin olmasi gerekiyor. Ben de onu organize edeyim. Senin bu muhtesem birikimlerinle cok guzel bir siteye sahip olacagiz. Yakinda www.gsl97.org aramiza katilacak.Seni sevgiyle kucakliyorum.Mahmut Melih Kayahan, 9 Aralık 2008


---------------------------------------------------------


Sizlere tesadufen ogrendigim Sn Aydin ATABERK tarafindan hazirlanmis bir site adresi iletiyorum. İzlemeniz tavsiye olunur, harika bir calisma olmus. Ellerine ve yuregine saglik....


Öznur Dere, 24 Eylül 2008


--------------------------------------------------------------Sevgili Aydın bey, anılara yolculuk Blogunuzu inceledim. İnanılmaz bir şey. Ne çok emek var. Ben sizden daha genç :) olduğum için eskiye ait yazı ve görüntülerin bir kısmını özel yaşantımdan hatırladım ama çoğunu da geçmişe olan özel ilgimden dolayı hatırladım. Çok duygulandım. Ne olur bu yaptıklarınızı daha çok insan duysun, sizi daha çok insan tanısın. Sizi tanıyan bir kişi olmak benim için ne şans. Sizi çok seviyorum. Saygılarımla,


Sıdıka Parlak, 24 Eylül 2008


-------------------------------------------------------------Aydin Bey Gunaydin ,Ellerinize saglik, soyle bir goz atabildim henuz, ilk firsatta satir aralarinda kaybolmak isterim .Ozellikle benim icin de sizi tanimak cok buyuk bir sans .Saygilar, Sevgiler,Sibel Birçiçek, 25 Eylül 2008


-------------------------------------------------------------Sevgili Aydın ağbey,Bize tekrar muhteşem bir yolculuk yaptırdın güzel anılara.Ellerine sağlık ağbey bize böyle nefis güzellikler yarattığın için.


Sevgiler, saygılarSinan Acarel, 25 Eylül 2008


------------------------------------------------------------Sevgili Kardesim Aydin,Candan tebrikler! Iyi ki boylesine guzel sunulan ve ozlem degeri yuksek anilarini bir gunlukte topladin ve e-postalarda kaybolmamalarini sagladin.Daha nice 5000'lere! Gerek icerik gerek sunudaki nitelik ilgiyi kendisi yaratiyor. Ne mutlu bizlere, ayni ailedeniz!Sevgilerle,


Tuncer Ören (1955), 26 Kasım 2008


-------------------------------------------------------------Aydın Bey günaydınSizi kutluyorum. Bu azminiz ve paylaşma isteginiz hiç eksilmesin, artsın….SelamlarMustafa GEYVE, 26 Kasım 2008


---------------------------------------------------------------


GÜNAYDINLAR AYDIN ABİCİĞİM; NASILSINIZ?? "ANILARA YOLCULUKTA" DAHA 10 000'Cİ, 50 000'Cİ , 500 000'Cİ ZİYARETÇİLERE ULAŞMANIZ DİLEĞİYLE. BEN BÜTÜN KALBEMLE İNANIYORUMKİ AYDIN ABİMİN KALEMİNİN YALINLIĞI, SADELİĞİYLE ULAŞILABİLİR. YAZILARI OKURKEN DALIP BİR YERLERE GİTMEMEK İMKANSIZ.. SEVGİLER,SAYGILAR


Şükran Durgan, 26 Kasım 2008


---------------------------------------------------------------Sayin Aydin agabeyBoylesine guzel, degerli bir birikimi bir araya getirdiginiz ve bunu hazine degerindeki bir belgesellige donusturdugunuz için sizi kutlarim. Müzik dersini gösteren fotografta, sag basta yer alan muzik ogretmeni, Almanya'da muzik egitimi gormus, oglu da bir donem unlu bir fagotcu olan rahmetli Enver Haraçci hocamizdir. Karli kis gunlerinde, Ortakoy'de okulun onunden denize girer ve esasli bir sekilde yuzerdi.Grand Cour'da hocalar maçini gosteren fotografin sag tarafinda en bastaki siyah formali adi yazilmamis ogretmen de, Galatasaray Ilkokulu yavrukurtlari baskurtu ve de 1950'li 60'li yillarda Ortakoy'de ogretmenlik yapmis olan Huseyin hoca'dir.Saygilar, sevgilerTurgay Tuna 102, 26 Kasım 2008


------------------------------------------------------------Sevgili Aydin Kardesim,Gercekten bir "online GS müzesi" yaratmisin, eline saglik ve tebrikler !Ender Enön ( 94 x1962), 26 Kasım 2008


-------------------------------------------------------------Çok güzel, çok sevindim.. Tebrik ederim Aydın Bey.Çok çok daha fazla kişiye ulaşması dileğiyle. Çünkü gerçekten çok güzel bir çalışma.Sevgi ve SaygılarımlaGizem Ertürk, 26 Kasım 2008


------------------------------------------------------------Sayın Aydın Ataberk,


Doğum yerim Bursa anılarına yaptığım gezintide, sizin de benim gibi halamın gelin gittiği konakta kurulan "Özel Yeni Okul"dan mezun olduğunuzu öğrendim. Yalnız ben 1957 mezunuyum.... Ne yazık ki daha sonra kurulan İhsan Çizakça Kolejinin kapandığını öğrendim. Merhum İhsan ve merhume Süheyla Çizakça'nın ruhları şad ve mekanları cennet olsun!Selamlarımla,


Beyza Üntuna, 28 Kasım 2008


Türkiye Cumhuriyeti, Atina-Pire Başkonsolosu


-------------------------------------------------------------Sevgili Aydın agabey ;


Henuz sadece ıkı bolumu okudum . Ikıncı bolum ozel ılgı alanıma gıren oyuncaklardı . Gecmıse donup o yokluktakı zenginliklerimizi hatirlamak çok güzel . Bir kez daha tesekkür ederim . Bence oyuncak dostu ve oyuncak müzesinin kurucusu sevgili Sunay Akın'la temasa geçip O'nun da sitene ulaşmasini saglarsan çok mutlu olacaktir .Sevgi ile kalin


Bünyat AKIN(104-106 V.S.), 14 Şubat 2008


------------------------------


Degerli KardeşimErol Günaydın ın arkasındaki ben Mehmet Ali ve yanımda Özer Berkay dan tebrikler,selamlar,sevgiler,ellerinize saglık.Özer Berkay ve ben GSLAAG den ayrıldık,resimde gördügünüz oturan GS a hizmet eden üç kardeşimize madalya ve plaket verdik.Tahminen 40 ın üstünde agabeyimiz,okul müdürümüz Meral Mercan ,kıymetlı GS lılar bu madalya ve plaketleri aldılar. Resim o tören sırasında çekildi.Bilgisayar kullanmada cok acemiyim,ancak daha çok gencim yaşım 73 yavaş yavaş öğreneceğim...Lütfen gslaag ye girin,orada devrelere girin,gsl55.free.fr dan hatıralara girin 2 sahife Necdet Mahfi Ayral ın kızı Jeyan hanımefendinin bana hediye ettiği üç albüm resim ve efemeraları tetkik edin.Bunlarıda dilerseniz kullanabilirsiniz.İyi günlerde görüşmek dileklerimle.M Ali Zeren, 17 Şubat 2008


----------------------------------


Aydin agabey,Dun gslaag sitesinde, yazilarinizda gezindim. Site harika, yazilariniz enfes, onlari toplanmis ve guzel sunulmus gormek icimi isitti. Hem sitenizin hem yazilarinizin duyurularini tekrar tekrar yapmaliyiz orada. Yapacagiz zaten. Dun bunu dusundum. Ilk olanakta ben de gerekeni yapacagim. (ilk vaktim oldugunda yani, affedin beni bu nedenle)Saygilarimla.Gün ARUN 113, 25 Şubat 2008


-----------------------------------Aydin Bey merhaba


Hazirladiginiz sitenin öncelikle Bursa sayfasini, daha sonra da müzik sayfalarini ve digerlerini inceledim. Paylastigimiz noktalari da gördüm. Böyle bir ise zaman ve emek harcamak, bunlara derlemek takdire sayan. Sizi kutluyor ve tüm günlerinizin bu sekilde verimli olmasini diliyorum. Selamlar.Mustafa GEYVE, 2 Mart 2008


-------------------------------


Sayin Ataberk,Blogunuz cok hosuma gitti.22 sene evvel biraktigim dunyanin en guzel sehri Istanbul'u bana tekrar gezdirdiniz.tesekkur ederimselam ve saygilarlaDavid HasdayNew York, 7 Mart 2008


-----------------------------------


Sayın Ataberk,Biraz önce oğlumun haber vermesiyle sitenize baktım. Elinize sağlık, kutluyorum. Ben de, unutulmuş, unutulmaya yüz tutmuş güzelliklerin arayışı, duyurulması çabasındayım. Blogunuzda sergilediğiniz bilgilere, belgelere kendi genelağ yerimde yer vermek, beni, ziyaretçilerimi pek sevindirecek, mutlu edecek. Bilmem izninizi alabilir miyim?Bu arada belirteyim, ilgilendiğim konular arasında dilimiz, müzik, yazın, sinema önde geliyor. Sinemayla ilgili bir kitabım (http://www.pandora.com.tr/urun.asp?id=110695 ), araştırma yazılarım, senaryolarım, öykülerim vb. var. Bir göz atabilirseniz, http://www.ilgilik.net/ size bir fikir verebilir sanıyorum.Başarılarınızın artarak sürmesi dileğiyle selamlarımı, saygılarımı sunuyorum.İnal Karagözoğlu, 10 Mart 2008


----------------------------------Aydın Abi,Tesadüfen”Anılara Yolculuk”Bloguna takıldım.Bir defada keşfedilemez.Dönüp dönüp bakacağım.Teşekkürler.Çok yaşa emi.Sevgiler,A.Şeref Türkmenoğlu, 22 Mart 2008


-----------------------------


Emeklerinize saglik, cok guzel olmus. Bir IEL ve ITU mezunu olarak da ayrica gurur duydum:) Saygilarimla,Aydin Gurel, 23 Nisan 2008


-------------------------


Merhaba Aydın Bey,Anılarda yolculuk sayfalarında gezinirken çocukluğuma gittim 4-5 yaşlarındaydım ve ilk defa film makinası görüyordum,İstanbul'dan Niyazi Dayı gelmişti ,Seher Nenemin kireç badanalı duvarına bir bez gerildi ve sizin eşinizin ve çocuklarınızın görüntüleriydi izlediklerimiz.Babanız parmaklarımı tutar birşeyler yapar hep eksik sayardı parmaklarımı onu güleryüzlü ve kocaman bir adam olarak hatırlıyorum çocukluğumdan.Ben kimmiyim? ben Ümit Arıcan'ın küçük kızı Safinaz'ım,her ne kadar hiç tanışmamış olsakta selamlar sevgiler...Safinaz KAROL, 31 Ekim 2008


-------------------------------Ağbi bu güzel sayfalarına bakmak saatlerimi aldı. Yapması kim bilir ne kadar zaman ve emek gerektirmiştir.Ailem 1965'de Bursaya taşınmıştı. Abdal Köprüsünün 5-6 ev yakınına. Heryer gibi oralar da artık tanınmaz olmuş. O yıllarda köprü sayfandaki (daha önce görmediğim) o resmine benziyordu gene az çok.Güzel günler...


Murat Kalınyaprak 109, 1 Ekim 2008


------------------------------------Aydın Bey sitenizi ziyaret ettim ve çok mutlu oldum. Lakin kendi çocukluğunun oyuncaklarını hatırlayıp bunu konu edip bugünün kuşaklarına aktaran maalesefki çok az büyüğümüz var. Yine maalesef ki geçmişe ait belleğimiz, sanki o güzelim oyuncakların yerine geçen modern oyuncaklarla birlikte yitip gitmaktedir.Aydın Bey, ben TRT çocuk televizyonu için eski ("Dedemin Oyuncağı) oyuncaklarımızı konu eden bir programın yapımcısıyım. Televizyonumuz Ekimde yayın hayatına başlayacaktır. Hazırlayacağım programda komuğumuza oyuncakla ilgili malzemeleri hazırlayarak ya da konuğumuzun desteğiyle; onun çocukluğunda yer etmiş bir oyuncağın yapım aşaması anlatımlı olarak gerçekleştirilecektir. Bu konuda önerilerinizi paylaşmanız bizi sevindirecektir. Yapımını bildiğiniz bir oyuncak varsa ve bunu bizimle program çekimiyle paylaşırsanız çok memnun oluruz. Şimdiden desteğiniz ve oyuncaklara olan duyarlılığınız için teşekkür ederiz, saygılar sunarız.


Engin Yıldız, 21 Eylül 2008


---------------------------------


Aydın bey günaydın,sitenize meraktan hemen buradan bir göz attım. detaylı olarak evden bakacağız tabii. ellerinize ve yüreğinize sağlık diyorum. eski bursa ve istanbul resimleri çok ilgimi çekti. anlatımlarınızı da okuyacağım . tekrar teşekkürler. saygılarımızla,Cenk Özçelik, 13 Şubat 2008 çarşamba


-------------------------------


Aydin Bey supersiniz !!!! tebrikler.Ayşe Siner, 13 Şubat 2008 çarşamba


--------------------------------


Cok guzel. Super bir ani derlemesi. Size cok tesekkurler.Sanki o gunleri yasamis gibi hissettim. Sonsuz sevgi ve saygilarimlaAli Rıza Tuğluk, 13 Şubat 2008 Çarşamba


----------------------------------


Harika bir site tebrikler tebrikler Aydın beyciğim cok yararlı ve enteresan. Bu sitenizinden faydalanabilecek ve memnunlukla takip edecek dostlar var acaba onlara da izninizle adresinizi iletebilirmiyim ?Sevgiler ve tüm bu güzel şeylerin devamını getirmeniz dileyiğleFügen Evren, 13 Şubat 2008 Çarşamba


------------------------------------


Sevgili Aydın Ağabey;Çok güzel bir site olmuş.Ellerinize sağlık ve teşekkürler. Saygılar.Ahmet Dikencik, 13 Şubat 2008 Çarşamba


----------------------------------Aydın Beycigim ,bir ara sakin bir zamanda fırsat bulup okumak o güzel anlatımız esliginde kahvemi yudumlarken sizinle beraber gecmiste yolculuk yapmak isterim. Simdiden elinize, yureginize ve super hafızanıza saglık. SevgilerimleÖzlem Şenkoyuncu, 13 Şubat 2008 Çarşamba


-------------------------------


Sevgili Aydın beyciğim merhaba.Anılara yolculuk'ta İstanbul'un o eski günlerini sanki yeniden yaşıyormuş gibi keyif aldım. Biliyorsun ben GS lı değilim. 1970 Maçka mezunuyum. O yıllarda İstanbul bir başkaydı.Geçen sene Sirkeci'deki Orient ekspres'te yaptığımız Eski dostlar yemeğine Yenikapıdan Sirkeciye yürüyerek gelmiştik.Bu yürüyüşten büyük keyif almıştım. Eski günleri ya'dederek beraberce yürümüş ve eski günleri anımsamıştık.Anılara yolculuk için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.Harun Masatoğlu, 13 Şubat 2008 Çarşamba


-------------------------------------


Aydin bey,henuz tamamini okuyamadim ama okudugum bolumler ve fotograflar cok guzeldi.Elinize saglik. SelamlarSevgül Alper, 13 Şubat 2008 Çarşamba


-------------------------------


Ellerine saglik çok guzel olmusAli Meriçboyu, 13 Şubat 2008 Çarşamba


---------------------------------Ben de Aydın abimiz nerelere kayboldu diyordum. meğer yoğun bir çalışma içindeymiş. Blog'unuzu inceledim, çok beğendim. Yorum bile yazdım. Hayırlı olsun blogunuz.Çok güzel olmuş. Ellerinize, emeğinize sağlık. Ben de sizden gelen mailleri güzelce derleyip, bir directory açıp saklamaya çalışıyordum. Ama böylesi çok daha güzel oldu ve size çok yakıştı. Sevgiler,Yelda Dürüşken, 13 Şubat 2008 Çarşamba


-------------------------------Merhaba Aydin bey,Dun sayfaniza hizli bir bakis attim, simdi biraz daha bakacagim. Cok guzel olmus ellerinize saglikOldukca emek harcamissiniz. Harika gorunuyorSevil İnci Cankurt, 15 Şubat 2008 Cuma


---------------------------Nefis bir arşiv..paylaştığınız için teşekkürler..Saygılar..Ayfer Çırak, 15 Şubat 2008 Cuma


----------------------------------Sevgili Ataberklerimiz Bu kadar güzel resimleri bulmak eskiyi bizlere yaşatmak breh breh (Bu aferin demektir.)Ben torunlarla Erim babamla meşgul olduğu için of günümde temiz bir nefes oldu.Her ikinizide öpüyoruz ilk fırsatta buluşmak dileğiyle. Nur. Erim dede(artık amca değil.)Nursal Tarhan, 15 Şubat 2008 Cuma


------------------------------


Ozenle hazirlanmis bir blog...Teknik olarak kusursuz..Her sayfasini dikkatle okumak gerek...Hazirlayanin eline saglik...Yorumkar, 12 Şubat 2008


--------------------------------------


Aydın Ataberk'in eseri, beni de çok etkiledi.


Ahmet Kuzucu, 26 Subat 2008 salı